Çetin Çetintaş ve Fatma Alkaya ile İleri Seviye İnziva

Çetin Çetintaş ve Fatma Alkaya hocamızın inzivasındaydım. Çeşme’de… Bu son inziva, bana Çetin hocayla olduğum ilk inzivamı hatırlattı. Samimiyeti, bilgilerin dönüştürücü gücü ve yogayı sevdirmesi… Çetin hocanın kolları arasında, onca insan birbirimize sarıldığımızda tek dileğimiz güzel ailemiz ile yeni inzivalarda yeniden buluşmaktı ve işte yeniden beraberiz.

Günlerden beri heyecanlıyım. Biz de artık hoca olan öğrencileriz. Bilginin ve sevginin sınırsız gücünden yararlanmaya gidiyoruz. Ülkemizin her yerinden inzivaya katılanlar var. YogaKioo ailesi zaten ülkenin her yerinde. Yeni isimler ve yeni kalplerle, yeni maceralara hazırız. 

Bu inzivadaki rehberlerimiz Çetin ve Fatma hocalarımız. Onların ışığında bilginin derinliklerine yolculuğumuz başlıyor. İçimize dönüyoruz, gözlemliyoruz, kafamız karışıyor. Çünkü yaşamda rollerimiz var. Hoca, öğrenci, anne, baba olmak gibi… Yaşamın bize sunduğu deneyimleri paylaşıyoruz. 

Fatma hocayla iç dünyamızın derinlerine iniyoruz. Hem hocalığımız hem de kişisel konularımız üzerindeki hakimiyetimizi gözlemlerken, yoga hocalığımızda yeni bir sürecin başlayacağını da hepimiz hissediyoruz.

Fatma hoca bilgileri oya işler gibi anlatıyor. Bilgiler bize ayna oluyor. Yüzleşmek zor. Kalbimizde yaralar, özlemler, yıkıntılar var… Fatma hocamız dokundukça kalbimiz kabarıyor. Gözlerimizden yaşlar süzülüyor. Kalpler hiç ayrı durur mu? Hepimiz bir olup sevgiyle yaraya merhem oluyoruz. Tek olmak böyle güzel ve bu kadar anlamlı… 

Ardından Çetin hoca başlıyor. Bedenimizi, ruhumuzu, zihnimizi yaptırdığı asanalarla ve nefes çalışmalarıyla besliyor. Onun kanatlarının altında olmayı ve bu anlamlı buluşmaları nasıl da özlemişim. Derslerin bitmesini hiç istemiyoruz. Onun bilgeliği zihinlerimizi durulaştırırken, yaptırdığı çalışmalarla bedenlerimiz şifa buluyor. Evrenin en şanslı ruhlarından olduğumuzu bize hissettiriyor. 

Sabahları sessizce meditasyona gidiyoruz. Birbirinden farklı kuş sesleri bizi karşılıyor. Sanki doğanın tüm canlıları bize kalpten hoş geldiniz diyor. Mest oluyorum. Her nefes alış verişimde kalbimi bu güzelliklerle dolduruyorum. 

İnziva gecelerimiz ise bolca sohbet ve güzel paylaşımlar ile geçiyor. Birlikte yıldızları izliyoruz. Doğum günü olan arkadaşımızın doğum gününü kocaman ailemizle birlikte kutluyoruz. Paylaşımlarımız sınırsız ve bereketli…

Günler geçiyor ve yavaş yavaş inzivanın sonuna yaklaşıyoruz… 

Güneş batıyor. Son gece Çetin hoca bizleri yanına topluyor. Yeni çıkacak kitabını birlikte okuyoruz. Bilgiler ilgimizi çekiyor. Hatta bazıları, yorumları ve kahkahaları beraberinde getiriyor. Ve ileri seviye inzivamızın son sabahına uyunmak üzere hepimiz odalarımıza dağılıyoruz…

4 gün boyunca unutulmaz günler ve geceler yaşadık. Sevgiyle beslenince her şeyin ne kadar anlamlı ve değerli olduğunu bu inzivada bir kere daha anladım. Son sabah sessizce yere oturdum. Gözlerimi kapattım, ellerimi kalbimin önünde birleştirdim ve kalbimin sesini dinlemeye başladım. İnziva boyunca hissettiğimiz, paylaştığımız bu büyük sevginin tüm insanlığı sarması için dua ettim.

Bize yol gösteren öğretmenlerimizin ışığında, sevgiyle sarıp sarmalandığımız nice inzivalar diliyorum. Namaste 🙏

Yetkin Yüksel