4. YogaKioo Festivali

Birdik iki olduk. Derken üç… Ve nihayetinde 4. YogaKioo Festivali’ne merhaba dedik. YogaKioo Festivali her geçen gün büyüyen, büyüdükçe güçlenen, aile fertlerinin yetenekleri doğrultusunda yeniliklerle karşımıza çıkan bir festival… Çıralı’nın büyülü ortamında 5 gün boyunca sadece yogayı değil, yaşamı içeren her konuyu deneyimleme fırsatı bulduk. Yoğun asana pratiklerinin yanı sıra, aile diziminden yazı atölyelerine, astrolojiden mitolojiye, masallardan psikoterapiye kadar birçok atölye ve ders, rengarenk içerikleriyle katılımcılarla buluştu. Dünyanın her yerinde yaşayan yogiler, farklı konuları deneyimleme fırsatı buldular. 

Uzun bir yoldayız… Antalya henüz yaza veda etmiyor. Düden Şelalesi yanında poz verirken, yaşama ait tüm olumsuzlukları Akdeniz’in sıcak sularına bırakıyoruz. Ardından adım adım derinlere falezlere iniyoruz. Tarih: 23 Ekim 2019… İki gün sonra yoganın derinliklerine kendimi bırakacağım. Karolin ile Antalya’nın güzelliğini yaşamak farklı bir ayrıcalık. Bir dost bizi Çıralı’ya götürecek. Uzun bir yol. Yeşil bir yol… Mavi bir yol… İnsan büyüleniyor.

Ve YogaKioo Festivali…

İlk gün. Saat 12.30…

Tanıdığım, tanımadığım herkesle birlikte elimde matlarla Hades salonuna doğru ilerliyorum. Portakal ağaçlarının arasında yürürken, aklıma ilk festival geliyor. Sene 2016. O anda anlamıştım daha nice festivallerde kocaman büyük bir aile olarak ilerleyeceğimizi…

Çetin Çetintaş festivali mantra ile açıyor ve ardından “Gel matın önüne!” diyerek festival gongunu çalıyor. Katlan bacaklarına, koy ellerini matına, sıçra çaturanga… 140 kişi bir anda sıçrıyor. Sesler ardı ardına geliyor. Yukarı bakan köpek, aşağı balan köpek… Bak ellerinin arasına, sıçra… Her şey bu coşkuyla başlıyor… Aynı anda Zeus salonunda Esra Taner’in Gaia dersi derin etkiler bırakarak devam ediyor. 

Bir ders bitiyor, ardından yeni bir ders başlıyor. Heyecanlıyım. Yaratıcı yazarlık atölyem var. Yazının iç dünyasında kendimizi arayacağız. Yazmak kolay değil, zor da değil… Konumuz dertlerimiz… Her şey derdimiz olabilir. Konuyu anlatıyorum ve başlıyoruz yazmaya. Muhteşem yazılar geliyor katılımcılardan, mutlu oluyorum. Ardından daha farklı, zihin açıcı, ezber bozucu dersler ardı ardına geliyor. Eski dostlarımı görüyorum. Kucaklaşıp anıları anlatıp gülüyoruz. İnsanın özlediği insanların olması ne güzel…

Fatma hocanın aile dizimine giriyorum. Şaşkınım. Atalarımızdan gelen her türlü düğüm olmuş sorunlar net bir şekilde önümüze seriliyor. Atalarımız ne kadar önemli…

5 gün göz açıp kapayıncaya kadar geçip gidiyor. YogaKioo Festivali’nin yeri bizim için ayrı. Festival her sene farklı bir konseptte gerçekleşiyor ve yurtiçinden ve yurtdışından birçok eğitmen ve ekolü bir araya getiriyor. Bu sene de birçok yoga severin katılımıyla bu büyük buluşma 29 Ekim Salı günü tamamlandı ve unutulmaz anılarıyla şimdiden hayatlarımızda yerini aldı.

YogaKioo Dergi nasıl her sayısıyla başka dünyalara kapılar açıyorsa, her sene merakla beklenen YogaKioo Festivali de yoga yapan, yapmayan herkesi, yoganın büyülü çatısı altında böyle bir araya getiriyor. Adına “Festival” diyoruz çünkü birlikteliğimizin, paylaştığımız yolun, hayatımızın her anı kutlamaya değer. 

Yetkin Yüksel